Для секретаріатів міжнародних екологічних конвенцій війни не існує?
Травень 2, 2022Зелена відбудова України: Позиція громадськості
Травень 6, 2022
Війна триває, здається усі зайняті захистом країни, але це не завадило суддям прийняти рішення на користь забудови Боржавського хребта. Рішення прийняли без участі громадськості та без участі зацікавлених сторін, яких навіть не повідомили про дату проведення слухання.
Доки українці зосередили зусилля на перемозі у війні: одні – боронять країну на фронті, інші – у теробороні, треті- волонтерять, дехто використовує цей час для власних інтересів. Експлуатація дикої природи – не виняток. Все частіше ми отримуємо інформацію про незаконне використання природних ресурсів у час війни.
13 квітня судді Верховного суду у складі касаційного адміністративного суду під головуванням судді Рибачук А.І. винесли постанову, якою залишили рішення 8 апеляційного адміністративного суду в силі. А отже, позитивний висновок ОВД, який дозволяє будівництво на Боржавському хребті вітроелектростанцій – залишили в силі.
“Такий поспіх дивує. Це не проста справа. Вона становить значний суспільний інтерес, тільки Кабмін має право ухвалювати рішення про будівництво на таких цінних територіях. Суд мав би запросити всіх зацікавлених сторін. Тут же сторони навіть не були повідомлені: позивач у цій справі (ГО “Ноосфера”) навіть не мав інформації, про проведення слухання”, – каже адвокатка Софія Шутяк
Sofiya Shutiak, заступниця голови комітету земельного, аграрного та довкіллєвого права Національної асоціації адвокатів України.
Чи є надія на порятунок Боржави?
Поки що – так.
”Позитивний висновок з ОВД по Боржаві видали, не маючи необхідних досліджень. Наприклад, не було досліджень по воді, по рідкісних видах, тощо. Ми спробуємо подати цю справу на перегляд у Велику палату Верховного Суду.
Також маємо надію на судовий позов закарпатської прокуратури в Закарпатському господарському суді. Прокуратура оспорює всі 38 земельних ділянок, які передали у користування для побудови ВЕС. Аргументом у цьому судовому спорі є те, що на момент, коли видавався наказ про оформлення земельних ділянок в користування, не було проведено оцінку впливу на довкілля. А отже, передача земельних ділянок була незаконною”, – каже адвокатка Софія Шутяк.
Чому будівництво на Боржаві не можна допустити ?
На Боржавському хребті хочуть збудувати 34 вітряки до 180 метрів кожен на ділянці протяжністю 10 км. Тут мають бути проведені масштабні земляні роботи – окрім 34 будівельних майданчиків під вітряки, мають будувати дороги та під’їзні шляхи, стоянки для техобслуговування вітрових установок, викопати траншеї глибиною близько 2-х метрів для прокладання електричних кабелів на всій протяжності розташування вітряків.
Будівництво вітрової електростанції на Боржавському хребті не можна допустити з ряду причин:
Полонина Боржава – це унікальна природна територія

, місце існування рідкісних видів рослин і тварин, занесених до Червоної Книги України. Полонина має статус території Смарагдової мережі і охороняється Бернською конвенцією про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі.
Над Боржавою проходить міграційні шляхи журавлів, лелек, луней, шулік та інших, а також кажанів ( усі види кажанів, що зустрічаються в Україні – занесені до Червоної Книги України). Доведено, що вітрові електростанції на міграційних шляхах – це високий ризик загибелі птахів і кажанів 


внаслідок зіткнення із лопастями.
Боржавський хребет – серед найпопулярніших туристичних маршрутів українських Карпат 

, а також місце, де місцеві мешканці мають можливість заробляти, збираючи чорниці. Будівництво негативно позначиться як на туризмі, так і на можливості збору ягід.
Боржава – унікальне для України місце для гірських польотів на парапланах і дельтапланах
. Якщо ВЕС збудують – польоти на Боржаві стануть неможливими.
Забудова Боржави ставить під сумнів існування в Україні спроможного інституту гарантування екологічної безпеки, адже високотехнологічний проект із будівництва ВЕС у високогір’ї створює високі ризики надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, які не оцінені у повній мірі, а заходів для їх попередження не вжито. А це загроза невиконання величезної кількості міжнародних зобов’язань: від Європейської ландшафтної конвенції до Конвенції ЕСПО.
Фото: Для ілюстрації ми використали елементи інфографіки Артура Рущака