Навіть напад на Україну Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) так і не назвали “агресією” чи “війною”, обмежуючись формулюванням “ситуація” та жодним чином не вказало, хто є винуватцем цієї “ситуації”.
МАГАТЕ могло б направити на українські АЕС своїх представників тоді б напад на ядерні об’єкти означав би напад на персонал ООН. Втім, цього досі не відбулося.
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі у своїй черговій заяві з приводу «ситуації в Україні» заявив, що вони готові направити в Україну експертів та обладнання, щоб допомогти забезпечити безпеку ядерних об’єктів. Однак, за теперішнього стану справ зробити це неможливо.
Справа в тім, що в МАГАТЕ навіть на найвищих посадах працюють російські співробітники, які повязані із державними органами Росії.
Україна та ряд інших країн на початку березня звернулися до голови Міжнародного агентства з атомної енергії з проханням негайно призупинити дію російської федерації в усіх органах МАГАТЕ, а також відсторонити російських експертів і співробітників, які працюють в МАГАТЕ.
Також міжнародна організація Greenpeace закликала МАГАТЕ негайно відсторонити свого заступника генерального директора від усіх службових обов’язків через його колишню посаду в російській державній корпорації з атомної енергії російської федерації (Росатом). «Його призначення могло статися лише за підтримки володимира путіна, і на цій посаді він отримує чутливу інформацію від української сторони», – йдеться в листі Норми Торрес, виконавчого директора Greenpeace International на адресу Генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі.
Втім, незважаючи на вимоги України та міжнародної спільноти російських співробітників в МАГАТЕ не звільнено і не відсторонено.
“Те, що сьогодні відбувається в Україні, зокрема є перевіркою для міжнародних структур, таких як МАГАТЕ на ефективність”, – вважає завідувач відділу радіаційного моніторингу навколишнього природного середовища Українського гідрометеорологічного інституту п. Олег Войцехович. – Якщо МАГАТЕ, яке є структурою ООН не відреагує на ситуацію, що склалася – це буде величезний удар по престижу атомної енергетики і по цій структурі. Це буде свідчити, що цей орган не є ефективний. Сьогодні це трапилося в Україні, завтра це може трапитися в якійсь іншій країні. Якщо не буде вироблено якихось конкретних механізмів міжнародного впливу для припинення таких дій – це падіння престижу всієї атомної енергетики в цілому та МАГАТЕ та ООН як міжнародних інструментів. Це глобальна криза. – вважає Олег Войцехович. І додає – Все, що сьогодні може зробити Україна для усунення загроз – це якомога швидше відновити контроль над захопленими об’єктами”.