Сьогодні на ділянці р. Свіча, де планують будувати нову ГЕС, вже існує гребля, побудована близько півстоліття тому. Гребля знаходиться у напівзруйнованому стані.
Зважаючи, що це – територією заказника, логічно було б піднімати питання про роздамбування ручки та повернення її у природний стан. Це дало б цілий ряд переваг не тільки для навколишнього середовища та іхтіофауни, але і для туризму:
Верхів’я річки Свіча використовують для сплавів лише до Вигоди (до греблі). Роздамбування зробило б маршрут значно довшим (він міг би тягнутись аж до р. Дністер), а відтак – цей маршрут міг би стати більш привабливим для туризму.
Верхів’я річки Свіча могло б привабити більше любителів риболовлі. Ділянки що знаходяться нижче по течії від греблі є дуже популярними серед рибалок. Втім, гребля унеможливлює міграцію риб вище по течії, тож, для рибалок ця ділянка наразі не приваблива.
Рекреаційна функція цієї території. Сьогодні місцеве населення активно використовує ділянку поблизу греблі для відпочинку на воді. Якщо роботу ГЕС відновлять – ця територія стане недоступною для рекреації, адже, там де сьогодні зона відпочинку – буде охоронна зона ГЕС, доступ до якої буде закритий (альтернативної ділянки для відпочинку біля води у селищі немає).
Побудова ГЕС означатиме, що дамба тут зберігатиметься щонайменше півстоліття.
“Відновлення роботи ГЕС намагаються подати як “екологічний варіант”, зокрема, аргументують, що збудують рибохід, якого на дамбі сьогодні немає. Втім, як показує практика, ті рибоходи, що будують в Карпатах на ГЕС рибою не використовуються, або і взагалі стоять не заповнені водою. Рибоходи, зазвичай будують лише “для комісії”, щоб отримати дозвіл на роботу, а згодом навіть не забезпечують їх водою – адже, їх функціонування, фактично, означає втрати для інвесторів ГЕС”, – каже Анатолій Павелко, спеціаліст з питань збереження річок і гідроенергетики, юрист з питань екології та охорони навколишнього природного середовища “Дунайсько-Карпатської Програми”.
“У місцевої влади є побоювання, що роздамбування річки може призвести до зупинки найбільшого підприємства селища, що використовує цю ділянку для водозабору. Втім, існують інші способи для організації водозабору для підприємства, що не впливатимуть на екологічну цілісність річкової екосистеми, і ми готові надати консультації щодо цих методів”.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety.
Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».