KorrespondentT: Strangers among their own: how dangerous are white acacia and red-leaved oak
April 7, 2023The position of environmental protection public organizations regarding draft law №9136
April 25, 2023
Our food security and well-being depend on early flowers. How exactly? This question could be answered in one sentence: in the wild, everything is connected with everything. Nevertheless, let’s try to be more specific.
In early spring, primroses are the only source of nectar and pollen for wild bees (among them bumblebees) that emerge from wintering sites in the soil. Primroses are a collective name for several dozen species of early-flowering plants, many of which are listed in the Red Book of Ukraine. Crocuses, white spring flower, anemone, primrose, liverwort, honeysuckle, mother-and-stepmother, periwinkle, violet, cornflower and other first flowers are critically important for the survival of their pollinators – bees.
About the role of primroses for the survival of bees and food safety, Iryna Konovalova, specialist in pollination problems, scientist of the State Natural History Museum of the National Academy of Sciences of Ukraine.
“Wild bees (anthophora and bumblebees) are among the first pollinators to appear. Exhaustion and weight loss during hibernation prompts them to immediately begin feeding on flowers.
Recovery of metabolism from the consumption of caloric flower resources (nectar and pollen) in bumblebees triggers the mechanism of ovarian development in females and leads to the formation of nests by them. Only those bumblebees that managed to quickly recover, start nests and make reserves of flower nectar in the so-called “honey pots” made of wax will survive.
Найефективніші запилювачі
Хоча в уяві багатьох основними запилювачами є медоносні бджоли, насправді ж медоносна бджола дуже сильно поступається диким запилювачам, особливо джмелям, – які є в рази ефективнішими.
джмелі працюють там, де медоносні бджоли не можуть: хоботок у джмеля майже вдвічі довший. Це дозволяє брати нектар, а відтак і запилювати довготрубчасті квітки, які для медоносних бджіл не цікаві;
джмелі працюють при температурі від 5-6 градусів, тоді як медоносна бджола не витримує холодного повітря, тож, виходить з вуликів значно пізніше;
джмелі можуть збирати нектар та пилок у невеликий дощ та вітер;
джмелі продовжують працювати дотемна, тоді як медоносна бджола не може літати навіть у сутінках: бджоли повертаються до свого вулика як сонце лише схиляється до обрію, а також не вилітають з вуликів, коли надто хмарно;
джмелі працюють в рази швидше та ефективніше, тож, відвідують в рази більше квіток;
джмелі мають значно більше хутро, за яке чіпляється більше пилку, тож, їхня робота із запилення – в рази ефективніша.
Медоносна бджола – може поліпшити запилення. Але зважаючи на їх спроможності та короткий хоботок – вони не можуть замінити диких запилювачів.

Дикі бджоли критично важливі: як для дикої природи, так і для добробуту людини – там де вони є, врожаї сільськогосподарських культур, таких як огірки, кабачки, гарбузи, помідори, перець чилі та солодкий перець, тощо, значно вищі.
А для диких запилювачів, в свою чергу – критично важливими є первоцвіти.
Всі види фруктових дерев а також ягідні культури (чорниця, лохина, малина, ожина) сильно залежать від диких бджіл. Для прикладу, чорницю медоносна бджола запилити не може, натомість, завдяки довшому хоботку це можуть зробити джмелі.
І це лише один з аспектів, що показує важливе місце первоцвітів для
екосистеми. Є й безліч інших зв’язків: рослини залежать одне від одного, дерева залежать від того, що під ним живе та росте… всі види ідеально допасовані одні до одного та взаємозалежні, і людина усіх секретів цих зв’язків ще навіть не відкрила”..
Ми залежимо від диких запилювачів. А дикі запилювачі залежать від первоцівітів. Пам’ятайте про це та не зривайте перших квітів – залиште їх для бджіл.

Ми дякуємо захисникам України. Завдяки Вам ми можемо жити та працювати у незалежній Україні, та захищати її дику природу.