“Згадку про те, що у Львові є травертинові формації ми прочитали в книзі польського геолога Маряна Ломницького “Геологія Львова і околиць” (1898 р). Ми почали шукати і знайшли їх на витоках р. Маруньки у Винниківському лісництві. Травертинові джерела рідкісні як у світі, так і в Україні. Загалом, на територій України травертинів трохи більше 50 (це і джерела і скельні формування). Більша частина з них зосереджена в Придністровському Поділлі і декілька в Криму. У Львівській області до цього часу було виявлено лише одне таке джерело і на сьогодні, наскільки нам відомо, воно немає охоронного статусу – це так званий “Плакучий камінь” поблизу Малих Грибович”, – каже науковець Олег Орлов.
Травертини – це гірська порода, що утворюється в результаті осадження карбонатів кальцію з води вуглекислих джерел. Такі типи джерел відомі багатьом українцям завдяки популярному серед туристів курорту в Туреччині Памуккале (Бавовняний замок) – із характерними для травертинів білими уступами.
“Це дуже мальовнича територія. З одного боку – ця територія досі збереглася в природному вигляді завдяки тому, що це важкодоступне місце, про яке мало хто знає. З іншого – через потік, яке утворює це джерело проходить ґрунтова дорога. Тому, задля його збереження, все ж, краще було б надати цій території природоохоронний статус, забезпечити його збереження. Ми мали розмову з начальницею управління екології та природних ресурсів Львівської міської ради Олександрою Сладковою. Ми будемо готувати подання і з підтримкою міської ради будемо працювати над наданням цій території статусу гідрогеологічної пам’ятки природи”, – каже Олег Орлов.