parallax background

Живіть екологічно!

Великі зміни неможливі без маленьких кроків

Якщо Ви стурбовані станом довкілля, Вам не байдужа доля рідкісних видів, Вас хвилює вирубка в тропічних лісах чи в Карпатських горах, забруднення українських рік чи Світового океану –  Ви можете почати змінювати світ на краще просто зараз. І для цього зовсім не обовязково бути представником влади, науковцем, чи лідером.  Ми підготували перелік речей, які ви можете зробити для довкілля вже сьогодні.

Перебуваючи на природі: поради як не нашкодити

Перебування на природі важко переоцінити. Тут ми перезавантажуємось, впорядковуємо думки та знаходимо справжній спокій та радість. Тут вчимося по справжньому любити, цінувати та захищати довкілля.  Перебування в лісі чи навіть парку, споглядання дерев, запахи природи та її звуки можуть нормалізувати тиск, покращити серцеву діяльність, допомогти у боротьбі зі стресом та покращити сон (і це науково доведено!). Але не завжди перебування людини у дикій природі є так само корисним для природи.

Ми, команда експертів ГО “Дунайсько-Карпатська Програма” підготували для Вас перелік порад про те, як поводитись на природі, щоб не нашкодити.

Як захистити ліс від незаконної вирубки

Громадський контроль –  важливий інструмент змін в демократичному суспільстві. Незаконні вирубки в Україні можна суттєво скоротити, якщо залучити до контролю громадськість. Вберегти ліс можна, якщо вчасно виявляти та повідомити про злочин – робити це може кожен небайдужий.

Тварини на дорозі: що може зробити кожен водій

Збиті тварини стали звичним явищем майже в будь-якій країні світу. Жертвами зіткнень на дорогах та залізниці стають тварини, незалежно від того, рідкісні вони чи поширені, мають охоронний статус в Червоній книзі України,чи ні, мають крила, чотири лапи, або й узагалі без ніг.

І що кращими стають дороги – то більше число жертв у дикій природі,  оскільки підвищується швидкість на дорогах без впровадження захисних заходів для міграції тварин.

Особливо часто зіткнення з тваринами відбуваються вночі, а також на ділянках з обмеженою оглядовістю. Такі зіткнення небезпечні не лише для тварин, але й для людини. Майже щороку в зіткненнях з тваринами гинуть люди. Частими є травми та матеріальні збитки. Тому захист тварин на дорогах – це і захист людей, і збереження транспортних засобів.

Альтернатива спалюванню: як правильно робити компост

Підпалюючи суху траву люди не тільки шкодять своєму здоров’ю, але знищують дику природу.

На противагу попелу (та ймовірним штрафам!), що залишається від спалювання сухої рослинності, компост – неймовірно цінна за своїм складом пожива для ґрунту, яка збагачує його великою кількістю мікроелементів та підвищує врожайність.

Коли ми підживлюємо ґрунт синтетичними добривами – їх можна порівняти із синтетичними вітамінами в пігулках. Тоді як компост можна порівняти із повноцінною та корисною їжею для людини, що містить не лише поживні речовини, але і клітковину та “пробіотики”.

Що слід врахувати при виборі сортів для озеленення

Серед основних критеріїв при виборі сортів для озеленення: мода (зокрема, нерідко сформована маркетингом) та естетика. На присадибних ділянках, прибудинкових територіях, на вулицях, парках і скверах все більше екзотики та штучно виведених порід. Та це не завжди добре: як для людей, так і для біорізноманіття.

Експерти “Дунайсько-Карпатської Програми” підготували для вас декілька порад, що слід врахувати при виборі сортів для озеленення

Як підтримати запилювачів на міських газонах?

Важливу роль для збереження біорізноманіття можуть відігравати навіть урбанізовані території, зокрема, міські клумби та газони: вони є важливим місцем існування для запилювачів. Щоправда, лише за умови правильного догляду.

Світ швидко урбанізується, а сільськогосподарські землі зазнають все більшого впливу, зокрема, агрохімікатів. Парадоксально, але міста та урбанізовані сільські території без площ промислової ріллі можуть бути сприятливим середовищем для джмелів, бджіл та інших комах-запилювачів, завдяки великій кількості та різноманіттю квітів.

Місія: створити природно-заповідну територію. З чого почати?

Знаєте про унікальну природну територію? Мрієте зберегти улюблений ліс, болото, дерево, струмок  чи берег річки? Найкращий спосіб це зробити – надати території охоронний статус, створивши об’єкт ПЗФ.

Не вірите, що це можливо? Для того, щоб ініціювати створення об’єкту ПЗФ (природно-заповідного фонду) не обов’язково мати відповідну освіту чи посаду. Натомість, важливо мати наполегливість та знайти однодумців. Дуже багато природно-заповідних територій створили мрійники: там, де вони живуть, виросли чи народилися. Наукові працівники чи інститути тільки допомогли реалізації цих мрій. Ми розкажемо як це зробити та з чого варто починати

Як захистити гори?

Гірські системи – надзвичайно багаті, та водночас, дуже вразливі до антропогенного впливу.
В Українських Карпатах зростає близько 2150 видів вищих судинних рослин, 500 видів мохів, 500 видів водоростей, 680 видів грибів, 400 видів лишайників. Територію Українських Карпат заселяє близько 70 видів ссавців, 200 видів птахів, 25 видів риб, 15 видів земноводних, 6 видів плазунів та близько 12000 комах. Частина цих видів занесена до Червоної книги України та різноманітних червонокнижних списків. Проте кількість червонокнижних видів продовжує збільшуватися.
Серед основних викликів для гірських територій: зміна клімату, надмірні рубки, не стале ведення лісового господарства, неврегульований туризм та бідність населення гірських територій. Як захистити гори?

7 простих способів, як долучитися до захисту прав тварин

Однією із ознак цивілізованого суспільства – є дотримання прав тварин у суспільстві. Гірка правда полягає у тому, що в Україні люди щодня порушують права тварин. Тут і браконьєрство, і жорстоке поводження з домашніми та свійськими тваринами, знищення місць проживання диких тварин, тестування ліків на тваринах, контрабанда екзотичних тварин, торгівля цими тваринами в зоомагазинах, центри притравки, тощо.
Щоб зберегти та підтримати популяції диких тварин  та затвердити звички цивілізованого відношення до домашніх тварин – необхідні величезні зусилля урядів, науковців, правоохоронних органів та суспільства. Втім, є і прості речі, які може зробити кожен.

Бджіл стає все менше. Як їх підтримати?

За останні 30 років в усьому світі різко зменшилася чисельність комах‑запилювачів. Для деяких країн життя без комах-запилювачів – вже реальність.

Бджоли, разом з іншими запилювачами тисячоліттями безкоштовно працювали на наших полях. Однак, сьогодні кількість бджіл опинилась під загрозою зменшення до рівня, який загрожує втраті врожаїв та існуванню медового бізнесу. Як ми можемо допомогти?

Збереження природи через свідоме споживання: поради на щодень

Пам’ятайте, світло, яке Ви не вимикаєте, коли виходите з кімнати – це не лише рахунок від місцевого обленерго. Виробництво електроенергії потребує великої кількості викопних ресурсів, забруднює та підігріває планету – це, зокрема, відходи атомної енергетики, парникові гази, забруднення повітря та води. Також, якщо маєте таку можливість, використовуйте функцію відкладеного старту, щоб ваша пралка, посудомийка чи бойлер вмикалися не у вечірні пікові години, а вночі, коли в мережі є надлишкова енергія. Звертайте увагу на енергоспоживання, коли купуєте техніку, утепліть помешкання, переходьте на «зелену» енергетику.